אורוגינקולוגיה ורצפת האגן

1.      דליפת שתן במאמץ:
דליפת שתן בעת עליית לחץ תוך בטני כגון: צחוק, שיעול, הרמת משא, הליכה, קפיצה וכו. נובע בד"כ מסגירה לא חזקה מספיק של השופכה.

2.      שלפוחית רגיזה:
מתבטאת בתכיפות במתן שתן, דחיפות וקשי בהתאפקות, ולעיתים בצורך במתן שתן בלילות. נובעת בד"כ מהפרעה בתפקוד עצבי השלפוחית. הטיפול היעיל ביותר הוא בד"כ תרופתי כרוני.

3.      קושי בנקיטה:
זרם שתן איטי, עם הפסקות לעיתים, ותחושת התרוקנות לא שלמה. בד"כ אחרי ניתוחים ברצפת האגן או צניחות אברי האגן.

4.      בדיקה אורודינאמית:
בדיקת תפקוד מערכת השתן התחתונה (היחידה כיס שתן ושופכה). נעשית ע"י החדרת צינורית עדינה לכיס השתן וצינורית נוספת לפי הטבעת. נמשכת מספר דקות וגורמת אי נעימות קלה בלבד. הבדיקה מספקת מידע אובייקטיבי רב החשוב לקביעת טיפול במצבים מורכבים.

5.      ביופידבק:
טיפול התנהגותי בשיטת המשוב. מיועד לדכא את הדחיפות במתן שתן ע"י חינוך המערכת העצבית השולטת בו.

6.      חיזוק ריצפת האגן:
התעמלות מיוחדת המכוונת לחיזוק שרירי רצפת האגן העוטפים את השופכה. על ידי כך עולה כוח סגירת השופכה ונמנעת דליפת שתן במאמץ.

7.      ניתוחים להפסקת הדליפה במאמץ:
כיום הניתוח היעיל ביותר, הנפוץ ביותר והמתאים למרבית המקרים הוא ניתוח זעיר פולשני בו מוחדר סרט תחת השופכה אשר עוזר לה להסגר היטב בשעת מאמץ ובכך מונע את דליפת השתן במאמץ.

8.      הריון ורצפת האגן:
ריצפת האגן מתרופפת עם השנים. נגרמות צניחות אברי האגן הקטן, דליפת שתן ולעיתים שני המצבים גם יחד. הסיבה העיקרית היא הריונות ולדות. סיבות חשובות נוספות הן: גיל המעבר וירידה בהורמוני המין, התארכות תוחלת החיים, ניתוחים באגן, וגורמים תורשתיים. במהלך החיים יסבלו כ20-50% מבעיות אלה ויפנו לטיפול משקם.

9.      צניחת אברי המין:
צניחת אברי האגן הקטן המתבטאת כגוש הבולט מבין שפתי הפות. עלולים לצנוח: הרחם, כיפת הנרתיק, הדופן הקדמית של הנרתיק או דופנו האחורית. לרוב הצניחה משולבת ממספר מרכיבים. הצניחה עלולה לגרום להפרעה במתן שתן, הפרעה במערכת העיכול, כאבים ולחץ בפות, הפרעה בריקון הכליות משתן, זיהומים חוזרים בשתן או בנרתיק והפרעות נוספות.

10.  ציסטוצל:
צניחת הדופן הקדמי של הנרתיק הדבוק אל כיס השתן (זהה לצניחת כיס השתן)

11.  רקטוצל:
צניחת הדופן האחורית של הנרתיק הדבוקה לרקטום.

12.  צניחת רחם:
ירידת הרחם דרך הנרתיק ובליטתו מעבר לפתח הנרתיק.

13.  צניחת נרתיק:
לאחר כריתת רחם תופיע לעיתים צניחת הנרתיק ובליטתו מעבר לשפתי הפות.

14.  טבעת נרתיקית (פסרי):
התקן סיליקון בצורת טבעת, קובייה או צורות נוספות. מוחדר לנרתיק למניעת בליטת הצניחה. בשימוש במיוחד במקרים בהן אין אפשרות, יכולת או רצון לבצע תיקון ניתוחי.

15.  ניתוחים לשיקום רצפת האגן:
ניתוחים לשיקום רצפת האגן יכולים להתבצע דרך הבטן בלפרוסקופיה או דרך הנרתיק ללא פתיחת בטן. בניתוחים אלה מבצעים הרמה וקבוע של דופן או דפנות הנרתיק ה"צנוחים", בד"כ עם או בלי כריתה של הרחם – לפי הצורך וקביעת הרופא.

דרונט בניית אתרים